Karnabahar Bebek Yeleği Modeli

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere özellikle kız bebek yeleğinde oldukça fazla kullanım alanı bulan Karnabahar bebek yeleği modeli ni anlatmak istiyorum. Anlatmaya geçmeden önce aşağıya videosunu bırakıyorum. Ayrıca karnabahar örgü modelinin farklı bir versiyonu olan kolay karnabahar örgü modeline ait videoyu da sizlerle paylaşıyorum.

Karnabahar Bebek Yeleği Modeli Videolu Anlatımı

Kolay Karnabahar Yelek Modeli Videolu Anlatımı

Karnabahar Örgü Modelinin Yapım Aşamaları

Bu örgü modelimiz sekiz ve sekizin katları ilmekten oluşmaktadır. En son örneği tamamlayabilmek için bir ilmek fazla atarak başlıyoruz. Kenarlarda ise ikişer ya da üçer ilmek fazladan atıyoruz. İşlem basamakları ise:

  1. Öreceğimiz ürüne gerekli olan ilmeği atarak örgüye başlıyoruz. Lastik ya da haroşe kısmını örüyoruz.
  2. Başlangıç kısmı bitince bir sıra örnek kurulacak tarafta düz olabilecek şekilde örüyoruz.
  3. Kenar ilmekleri ördükten sonra sıradaki iki ilmeği birlikte ör. Sonra 1 dola, 1 düz, 1 Dola, 1 düz şeklinde beş tane dolayıp beş tane de düz örüyoruz. Altıncı dolamayı yaptıktan sonra sıradaki üç ilmeği birlikte örüyoruz. Sonra yine bir dola bir düz şeklinde beş taneyi örüyoruz. Ve altıncıda yine aynı işlemi yapıyoruz. Sıra boyunca bu işlemi tekrarlıyoruz.
  4. Sonraki sıra örgünün ters sırası. Bu sırada örnek kurulumuna katılan tüm ilmekleri düz örüyoruz. ( Kolay karnabahar modelinde bu sıranın tamamı ters örülüyor. Tek farklılık bu sıradadır. Diğer tüm işlemler aynı.)
  5. Düz sırada kenar ilmeklerden sonraki iki ilmeği birlikte örüyoruz. Sonraki dokuz ilmeği düz örüp gelen üç ilmeği birlikte örüyoruz. Sonraki dokuz ilmeği yine düz örüyoruz. Tüm sırayı bu şekilde bitiriyoruz.
  6. Modelin ters sırasının tamamını ters olarak örüyoruz.
  7. Örnek kurulum sırasında kenar ilmekleri ördükten sonra iki ilmeği birlikte örüyoruz ve sonraki yedi ilmeği düz örüyoruz. Sonraki üç ilmeği birlikte örüyoruz gelen yedi ilmeği düz örüyoruz. Bu şekilde tüm sırayı örüp kenara geçiyoruz.
  8. Bu sıra yine örneğin ters sırası ve tüm ilmekleri ters örüyoruz.

Karnabahar modelimiz toplam altı sıradan oluşuyor. İlk sırada altı kez arttırma yapıyoruz ve eksiltme noktalarında eksiltme yapıyoruz. Diğer düz sıralarda sadece eksiltme noktalarında eksiltme işlemi yapıyoruz. Tüm yüzey boyunca bu altı sırayı tekrarlayarak ürünümüzü bitiriyoruz.

Modelin tamamını yukarıdaki videodan izleyerek de yapabilirsiniz. Ayrıca farklı modeller ya da farklı ürünler yapmak isterseniz de youtube kanalımı ziyaret edebilir, oradaki videolarımdan faydalanabilirsiniz. Örecek olanlara şimdiden kolay gelsin diyorum. Sevgiyle ve örgüyle kalın.

0 Paylaşımlar