Yazlık Heybe Çanta Yapımı

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere yazlık heybe çanta yapımı nın yapım aşamalarını anlatmak istiyorum. Çantayı yaz boyu rahatlıkla kullanabiliriz. Çok şık ve güzel duran bir çanta. Çantanın anlatımına geçmeden önce hemen altta videolu anlatımını bırakıyorum. Yapmak isteyenler hem anlatımdan hem de videodan faydalanarak yapabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Yazlık Heybe Çanta Yapımı Videolu Anlatımı

Çantanın Yapım Aşamaları

  1. Çantanın taban kısmını örerek başlıyoruz. Başlamak için sihirli yuvarlak yapıp içerisine 16 adet ikili tırabzan örüyoruz. Sonra ikinci sıraya her bir tırabzanın tepesine ikişer tane ikili tırabzan yapıyoruz. Bu sırada tırabzan sayımız 32 adet olacaktır.
  2. Bir sonraki sırada bir tırabzana bir ikincisine iki tırabzan yaparak tüm sırayı örüyoruz.
  3. bu sırada ise bir önceki sırada ikili yaptığımızın tam ortasına yine ikili batıyoruz. Diğerlerine birer tane tırabzan yapıyoruz. Yani bu sırada iki tane tek batılan tırabzan, bir tane aynı noktaya çift tırabzan yapıyoruz. Bu şekilde tabanın örüyoruz. Ta ki çift örülen tırabzanların arasında dört tane tek batılan tırabzan olana kadar. Bu da başlangıç sırası ile beraber toplam altı sırada oluşmaktadır.
  4. Örgü yönümüzü ters çevirip bir sıra sıkı iğne örüyoruz.
  5. Bu sıra ve bundan sonraki 17 sıra her bir tırabzanın tepesine birer tane batarak tırabzan örme ile yapıyoruz.
  6. Bu sırada bir tırabzana batıp tırabzan yapıyoruz, bir zincir çekip bir tırabzan atlıyoruz. ve yuvalar oluşturuyoruz.
  7. Tırabzanların tepesine birer tane ve yuvalara birer tane ikili tırabzan yaparak sırayı bitiriyoruz. Sonrasında bir sıra daha her bir tırabzanın tepesine birer tane batarak geçiyoruz.
  8. Son sırada bir sıra yönü ters çevirerek sıkı iğne ya da yarım tırabzan yapıp çantayı bitiriyoruz.

Çantanın astar ve kordonlarının yapılması

9. Çantanın astarı için tabana bir yuvarlak gövde kısmına da ölçerek bir dikdörtgen şeklinde astar kesiyoruz. dikdörtgenin dar kenarlarını karşılıklı getirip dikiyoruz. Yuvarlak kısmı bu diktiğimiz astarın açık olan bir kenarına dikiyoruz. Diğer kenarı da kıvırıp dikiyoruz. Çantanın yuvalı kısmının hemen altına el dikişi ile ince dikişler şeklinde çantaya dikiyoruz.

10. Büzgü kordonu sadece zincirle oluşmaktadır. İstediğiniz uzunlukta bağlama payı da bırakarak zincir çekip boşluklardan geçiriyoruz. Dilerseniz benim yaptığım gibi iki ucuna ahşap boncuklar takabilirsiniz.

11. Sap kordonunu benim yaptığım teknikle yapacaksanız istediğiniz uzunlukta buraya tıklayarak bakıp yapabilirsiniz. En son kordonu da eklediğimizde çantamız bitmiş olacaktır.

Örecek olanlara şimdiden kolay gelsin diyorum. Ayrıca farklı modeller ya da farklı ürünler yapmak isterseniz de youtube kanalımı ziyaret edebilir, oradaki videolarımdan faydalanabilirsiniz. Sevgiyle ve örgüyle kalın.

0 Paylaşımlar