Kilo Kontrolü İçin Yapılması Gerekenler

Beslenme ve Diyet Uzmanınları sağlıklı beslenmenin enerjiyi artırmadan genç görünmeye kadar bir çok yararı olduğunu belirtip bu konuda önemli tüyolar veriyorlar.


Güne kahvaltıyla başlayın:

Düzenli yapılan kahvaltı kilo kontrolünü sağlamanıza yardımcı olacağı gibi metabolizmanızın da hızlanmasını sağlayacaktır. Kahvaltınızda yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek, yeşil biber, maydanoz veya roka gibi mevsim yeşillikleri tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Birlikte su tüketmeyin:

Yemek yerken su veya sıvı tüketmemeye özen gösterin. Yemekte tüketilen sıvı fermantasyona izin verecek şekilde tükürük ve mide salgılarını sulandırdığından sindirimi yavaşlatır, kilo alımını hızlandırır.

Evi tercih edin:

Oktay Usta ?initzel

Ağırlıklı olarak yemeklerimizi evinizde yemeye özen gösterin. Çünkü evinizde pişirdiğiniz yemekte hangi malzemelerin kullanıldığına ve yemeğin hangi şartlarda pişirildiğine hakim olursunuz.

Tok karnına meyve yemeyin:

Yemek tensonra 2 saat içinde veya yemekle birlikte tüketilen meyve vücutta mayalanmaya yol açar. Bu da asit ve gaz oluşumuna, dolayısıyla midede şişkinliğe sebep olur ve gıdaları yararlı besin olmaktan çıkararak vücuda yük haline getirir. Meyvelerin faydalarından yararlanmanız için, meyve tüketimlerinizi yemeklerin en az iki saat öncesinde veya iki saat sonrasında yapın.

Besin çeşitliliğine önem verin:

Hiçbir besin tek başına tüm besin öğelerini içermez. Bu sebeple tüm besin öğelerinin yeterli düzeyde alımını sağlamanız için tükettiğiniz besinlerin çeşitliliğini artırmanız gerekir.  Mevsimlere göre beslenmek de oldukça önemlidir. Kışın, kış sebze ve meyvelerini, yazın da yaz sebze ve meyvelerini tüketmeniz vücudunuzun direncini artıracaktır.


Yemek saatlerinizi uzatın:

Hızlı yemek yemek vücudun tokluk hormonlarını olumsuz yönde etkilediğinden, doyma hissini de ortadan kaldırmakta ve daha fazla besin tüketmenize sebep olmaktadır. Bu sebeple ağzınıza attığınız her lokmayı uzun süre çiğnedikten sonra yutmanız faydanıza olacaktır.

0 Paylaşımlar