Alzheimer Hastası Olmamak İçin

Alzheimer Hastası Olmamak İçin Terketmeniz Gereken 9 AlışkanlıkAlzheimer  maalesef tedavisi olmayan bir hastalıktır. Peki haftada üç kez spor yapmanın bu hastalığa yakalanma şansını %70 azalttığını biliyor muydunuz? Amerikan Alzheimer Derneği, 5 milyondan fazla Amerikalının Alzheimer hastası olduğunu ifade ediyor. İlaçlar hastalığın belirtilerini azaltırken, Alzheimer için kesin bir tedavi yöntemi hala bulunamadı. Bu hastalığa  yakalanmak istemiyorsanız derhal acilen gereken dokuz alışkanlık:

1- Sigarayı bırakın:

Sigara içmek vücudunuz çeşitli bölgelerine zarar verir ve beyin de bunlardan biridir. Sigara içenlerin, içmeyenlere oranla Alzheimer’a yakalanma riski %45 daha fazla olduğu araştırmalar ortaya koymuştur.

2- Daha fazla B12 vitamini alın : 

B vitamini sizi Alzheimer korur. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre B12 vitaminini ne kadar çok alırsanız, Alzheimer’a yakalanma riskiniz o kadar düşüyormuş. Genelde yaşlılarda B12 vitamini eksikliği görülmekte. B12 vitamini yumurtada, ette, balıkta ve deniz mahsullerinde bolca bulunmakta.

3- Daha aktif olun : 

Düzenli olarak spor yapınca kalbiniz düzenli atacaktır ve de kan dolaşımınız sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir. Tansiyonunuza dikkat etmenizde de fayda var. Orta yaşlıysanız ve kolesterolünüz yüksekse kolesteröl kontrol altında tutulmalıdır.


4- Daha fazla D vitamini alın : 

ABD’de yapılan bir araştırmada D vitamini eksikliğinin Alzheimer’a yakalanma riskini %125 arttırdığı görüldü. Olabildiğince güneş ışığı almaya çalışın. Güneşin fazla olmadığı yerlerde yaşıyorsanız D vitamini takviyesi alın (doktorunuza danışmayı unutmayın).

5- Kahve için : 

Kahve bolca magnezyum içerir ve güçlü bir antioksidandır. Alzheimer’a yakalanma riskinizi %50 azaltır. İtalya’da yapılan bir araştırma günde bir bardak kahve içmenin Alzheimer’ı önlediğini savunuyor.

6- Başınızı koruyun : 

ABD’de yapılan bir araştırmada travmatik beyin yaralanmasının, Alzheimer’a yol açtığı görüldü. Bu nedenle başınızı sert çarpmamaya dikkat edin

7- Alkol tüketiminizi azaltın :

Günde bir kadeh şarap içmenin Alzheimer’ı önlediğine dair araştırmalar olsa da fazla alkol tüketiminin Alzheimer’a neden olduğu bir gerçek.

8- Beyin egzersizleri yapın : 

Beyninize tıpkı kaslarınıza davrandığınız gibi davranmalısınız. Bunun için de en bilinen yöntemler bulmaca çözmek ve puzzle. Yeni şeyler öğrenmekten çekinmeyin. Yeni şeyler öğrenirken beyniniz ekstra efor sarf eder,

9- İyi dinlenin :

Stres kişiden kişiye değişebilen bir ölçüye sahip. Bu nedenle Alzheimer’ı gelişimini nasıl etkilediğine dair araştırmalar sürüyor. Yine uyku beyin için çok önemlidir. Yeterince uyumamak Alzheimer’a yol açmaktadır.

Sağlıkla kalın. 

226 Paylaşımlar