Kıdem Tazminatı Reformu

İşverenler, Kıdem Tazminatı Reformuyla Birlikte Her Çalışan İçin Aylık En Az 169 Lira Ödeme Yapacak

Kıdem tazminatında reformuyla birlikte her çalışan için bir hesap açılacak. Bu hesaba yatırılacak aylık miktar en az 169 lira olacak. Yılbaşından itibaren bu miktar asgari ücretle birlikte artacak.

Yeni ekonomi programında yer alan tazminat reformunda sosyal tarafların anlaşması ile birlikte yapılacak çalışmaya göre her çalışanın kıdem tazminatı garanti altına alınacak. Bunun için her çalışana bireysel kıdem tazminatı hesabı açılacak ve bir günlük çalışmanın bile karşılığı olacak. Böylece kıdem tazminatını hak etmek için bir yıl beklemek gerekmeyecek. Üstelik kıdem tazminatı kişiye özel olduğu için istifa tazminatı almaya engel olamayacak.

Şu anki uygulamayla kıdem tazminatı fonu bulunmamaktadır. yeni sistemle her ay ödeme olacağından işverenler açısından da yük oluşmayacak. Aylık ufak miktarlar ödenecek ve bu ödemeler çalışanın tazminat hesabında birikecek. İşten ayrılmalarda da tazminat olarak bu biriken miktar kişiye ödenecek.


Para İçin Üç Sistem

1) Şu anki sistemle kıdem tazminatı her yıl için 30 günlük brüt ücret üzerinden ödeniyor. Buna göre de aylık olarak ödenecek miktar brüt maaşın yüzde 8.33’ü oluyor. Bu yıl uygulanan asgari ücrete göre en düşük ödeme ise 169 lira. Her ay 169 lira ödenen bir çalışanın 1 yıl sonunda kıdem tazminatı hesabında 2.028,60 TL birikiyor. Bu da bu yılki asgari ücret miktarı.

2) İşveren sendikaları 30 günlük brüt ücret yerine 21 gün öneriyor. Bu durumda her ay brüt maaşın yüzde 5.84’ü hesaba aktarılmış oluyor. Söz konusu hesap aynı zamanda bazı fonlarda değerlendirilip nemalanacağından kaybın önleneceği ileri sürülüyor.

3) Bir başka formülde ise yine 1 yıl için bir brüt maaşa denk gelen yüzde 8.33’lük ödeme bulunuyor. Burada işverenin ödeyeceği orana Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki gibi devlet katkısı olması da bekleniyor.Kıdem Tazminatında Mevcut Durum

– Tazminat için bir yıl bekleniyor.

– Sadece işten atılan alabiliyor.

– Firmalar kaynak ayırmıyor.

– Çalışan tazminatını bilmiyor.

– Kendi ayrılan tazminatı bırakıyor.

– Mahkemeler tazminat dosyası ile dolu.Kıdem Tazminatı Reformu Sonrası

– 1 gün bile çalışan tazminat alacak.

– Herkesin kıdem tazminatı garanti olacak.

– İşveren her ay bir ödeme yapacak.

– Her çalışan kendi hesabını görebilecek.

– İş değiştiren tazminat hesabını taşıyabilecek.

– İşveren-işçi arasında tazminat sorunu kalmayacak.

Kaynak: Haberler.com

0 Paylaşımlar