Böbrekleri Bitiren 10 Sebep

Türkiye’de böbrek yetmezliği organ nakli gerektiren sorunların başında yer alıyor. Uygun donör bulan hastalar böbrek nakli ile rahat nefes alabiliyorken birçok hasta uygun donör bulamıyor ve diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Böbrekler henüz sağlamken onlara iyi bakmak ve tüketmemek için gerekli ne varsa yapılmalı, korunmalı ve diyalize mahküm olmamak için çaba sarf edilmeli.

Türk Nefroloji Derneği verilerine göre, Türkiye’de böbrek hastalığı tanısıyla izlenen 74. 475 bin hasta var. Böbrek nakli bekleme listesinde ise 22 bin hasta bulunuyor.Antalya’da yapılan 34. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresinde, Ntv.com.tr’ye özel açıklamada bulunan Türk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Siren Sezer’e göre, mevcut nakil sayısı ile bu rakamı eritmek mümkün değil. Böbrek naklinin bu denli yetersiz olmasının ve ihtiyacı karşılayamamasının nedeni ise kadavradan organ bağışının azlığı.

Böbrek yetmezliği geliştikten sonra sıkıntılı bir tedavi süreci başlıyor. İlaçlar, diyalizler, ameliyatlar derken ancak uygun donörle karşılaşabilenlerin yüzü gülüyor. Bu nedenle böbreklerin kıymetini sağlıklıyken bilmek, böbreklere zarar veren davranışlardan kaçınmak büyük önem taşıyor.

Dr. Sezer’in verdiği bilgiye göre, böbreklere zarar veren ve böbrek yetmezliği sorununu ortaya çıkaran 10 önemli sebep şöyle:

 1. Diyabet hastalığı
 2. Hipertansiyon
 3. Ateroskleroz (damar sertliği )
 4. Obezite ve sağlıksız beslenme
 5. Çok tuz tüketmek
 6. Miktarı az ve düzensiz su içme alışkanlığı
 7. Bilinçsiz bitkisel ürünler tüketmek
 8. Yoğun ağrı kesici kullanmak
 9. Boşaltım problemleri, gençlerde idrar tutma alışkanlığı, yaşlılarda prostat büyümesi ve mesane problemleri.
 10. Sigara içmek

Böbrek Hastalığı Belirtileri

Genellikle sinsi ilerleyen böbrek sorunları tanıda gecikmelere sebep oluyor. En belirgin sinyalleri ise:


 • Gece birden fazla idrara çıkma,
 • Yeni başlayan ve şiddetli artan kan basıncı yüksekliği
 • Bacaklarda ve göz kapaklarında şişme
 • Cilt döküntüleri
 • İdrar yaparken zorlanma
 • İdrarda renk, koku değişiklikleri ve köpük varlığı

Böbrek fonksiyonu bozuldukça yukarıdaki belirtilere ek olarak  halsizlik, sabahları bulantı ve kusma, kişilik değişiklikleri de ortaya çıkabiliyor.

Böbrek hastalıklarının erkeklerde daha fazla görüldüğünü, Türkiye’de erişkin nüfusta böbrek hastası olma oranının ise %15 olduğunu dile getiren Prof. Sezer, “Bu, her 6-7 erişkinden birine denk gelmektedir. 100 erişkinin 33’ünde hipertansiyon, yine 33’ünde obezite, 14’ünde şeker, 15’inde böbrek yetmezliği mevcuttur. Böbrek hastası olduğunun farkında olma oranı ise %5’lerde kalmaktadır” diyerek toplumdaki böbrek hastalığı farkındalığının yeterli olmadığına vurgu yaptı.

Böbrek Sağlığını Korumak İçin Ne Yapılmalı?

 • Hareket arttırılmalı, kiloya dikkat edilmeli.
 • Kan şekeri kontrol altında tutulmalı.
 • Kan basıncı ölçtürülmeli, yüksekse uygun tedavi için hekime başvurulmalı.
 • Sağlıklı beslenme tercih edilmeli. (Sebze, meyveden zengin, az tuzlu, şekerden uzak, dengeli bir diyet. En ideali Akdeniz tipi beslenme)
 • Düzenli ve yeterli sıvı alınmalı, en iyi sıvının su olduğu unutulmamalı.
 • Sigara içilmemeli.
 • Rastgele ilaç kullanımından veya bitkisel ürünlerden uzak durulmalı.

Ayrıca Türk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Siren Sezer, 50 yaşın üzerindekilerin, hipertansiyon, şeker, kalp hastalarının, aşırı kiloluların, ailesinde böbrek hastalığı bulunanların, böbrek taşı, sık idrar yolu iltihabı, prostat büyüklüğü gibi ürolojik problemleri olanlar ile böbreğe zarar verebilecek ilaç kullananların böbrek fonksiyon testi yaptırmasının uygun olduğunu sözlerine ekledi.

0 Paylaşımlar