Yer Fıstığı Yemek İçin On Neden

Yer Fıstığı Yemek İçin Sebepler

Yer fıstığı vücut için öenmli antioksidanları içeren bir kuru yemiştir. Tam bir enerji deposu olması sebebiyle de özellikle spor yapanları tüketmesi gerekir. Bilinenin aksine yer fıstığı vücüda kilo olarak değil enerji olarak geri döner. İşte yer fıstığı tüketmek için sebepler:


  1. İçerisindeki mineral ve yağlar kan şekerini dengeler ve dolayısıyla da kan şekeri düşüşüne bağlı rahatsızlıkları engeller
  2. Kolesterolü düzenler. İçindeki yağlar iyi kolesterolü yükseltip kötü kolesterolün düşmesine sebep olur.
  3. Fıstığın içinde bulunan triptofan düşük seratonini yükseltir. Böylece düşük seratonine bağlı gelişen depresyon ve deprefisikten korur.

4. Hamilelikte düşük riskini engellemeye ve döllenmenin artmasına yardımcı olur.

5. Kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.

6. Yer fıstığının içerisinde bulunan yağlar ve vitaminler beyin sağlığı için faydalıdır. Doktorlar özellikle Alzheimer hastalarının ve orta yaşta unutkanlık yaşayanların yer fıstığı yemesinde fayda olduğunu söylemektedirler.

7. Yer fıstığının içerisinde bulunan yağlar yüksek oranda polifenolik asit içerir. Bu asit grubu vücut için zararlı olan ve nitro amin diye bilinen zararlı asitleri önler.

8. Yer fıstığında bulunan doymamış yağlar kalp sağlığını konur.

9. Yer fıstığı tüketimi safra kesesi taşı ve sancılarına iyi gelir. Bunun için yer fıstığı ezmesi kullanılmalıdır.

10. Yer fıstığı içerisinde bulunan E vitamini cilt için faydalıdır. E vitamini cilde nem sağlayıp esnekliğini korumasına yardımcı olur. Güneşten gelen zararlı ışınlardan da cildi korur. üstelik yer fıstığı sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında iyileşme sürecine yardımcı olur